100 najlepszych filmów | ranking wszechczasów

100 najlepszych filmów | ranking wszechczasów
Autor Paweł Mańkowski
Paweł Mańkowski08.01.2024 | 7 min.

100 najlepszych filmów to subjektywny wybór tytułów, które zostały uznane przez krytyków i widzów za wybitne dzieła kina. W niniejszym rankingu postaramy się zebrać te produkcje, które na przestrzeni dziesięcioleci zyskały miano arcydzieł i klasyków gatunku.

Kluczowe wnioski:
 • W zestawieniu znalazły się głównie filmy fabularne, ale także kilka wybitnych animacji.
 • Najczęściej reprezentowane są gatunki dramatu, thrilleru, fantasy i science fiction.
 • Wybrane tytuły pochodzą z różnych dekad, najwięcej z lat 60. 70. i 90.
 • Kilka pozycji na liście to produkcje niezależne lub debiuty reżyserskie.
 • Mimo subiektywnego charakteru listy, zestawienie odzwierciedla kanon arcydzieł kina.

100 najlepszych filmów wg popularności

Popularność filmów mierzona jest najczęściej frekwencją kinową oraz wpływami ze sprzedaży biletów. Choć nie zawsze idzie to w parze z jakością samego dzieła, to jednak pewne tytuły potrafią zdobyć uznanie zarówno widzów, jak i krytyków.

Do takich produkcji można zaliczyć na przykład „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli z 1972 roku. Ten Gangsterski dramat zebrał aż 10 nominacji do Oscara, z czego 3 zamienił na statuetki. Film był numerem 1. na listach najchętniej oglądanych obrazów, zarówno w roku premiery, jak i później, gdy trafił na nośniki VHS i DVD.

Kryterium popularności

O tym, że dany film zyskał popularność może świadczyć jego wysoka pozycja na listach:

 • Największych przebojów kinowych w danym roku
 • Najczęściej kupowanych filmów na DVD i Blu-Ray

Ponadto statystyki Box Office, czyli wpływy ze sprzedaży biletów do kin, wskazują na to, które tytuły przyciągnęły najliczniejszą widownię.

100 najlepszych filmów wg krytyków

100 najlepszych filmów według krytyków, to zestawienia publikowane co roku przez wpływowe media branżowe. W Polsce są to m.in. takie magazyny jak: „Film”, „EKRAN”, czy branżowy serwis Filmweb.

Zagraniczne rankingi, które często stanowią punkt odniesienia dla polskich odpowiedników, tworzone są np. przez BBC Culture, Empire, czy pisma „Sight & Sound” oraz „Time Out”

.

Krytycy filmowi dokonują swoich wyborów kierując się subiektywną oceną walorów artystycznych dzieła, a także jego wpływem na rozwój kinematografii.

Głos krytyki

Wśród najczęściej powtarzających się tytułów w zestawieniach 100 najlepszych filmów według krytyków można wymienić m.in.:

Obywatel Kane
Ojciec chrzestny
2001: Odyseja kosmiczna

Te trzy produkcje uchodzą za ponadczasowe arcydzieła, które wywarły ogromy wpływ na rozwój sztuki filmowej i do dziś stanowią wzór dla twórców fabuły.

100 najlepszych filmów wg widzów

Zestawienia 100 filmów wszechczasów tworzone przez samych widzów prezentują się zazwyczaj nieco inaczej, niż rankingi krytyków. Tutaj, oprócz uznanych arcydzieł, pojawia się wiele produkcji komercyjnych i rozrywkowych.

Doskonale obrazują to coroczne zestawienia 100 najlepszych filmów portalu Filmweb, bazujące na głosach setek tysięcy użytkowników serwisu. Obok takich tytułów jak „Forrest Gump”, „Skazani na Shawshank” czy trylogia „Władca Pierścieni”, znajdziemy tu również filmy Marvela, Gwiezdne Wojny oraz animacje studia Pixar.

Głos widza

W przypadku rankings tworzonych przez szerszą publiczność, kluczowymi kryteriami wyboru są:

 • Wysoki poziom rozrywki i emocji
 • Możliwość wielokrotnego obejrzenia filmu

Stąd obecność wielu produkcji z gatunku fantasy, sci-fi, komedii oraz filmów akcji. Widzowie doceniają również wysoką jakość efektów specjalnych.

100 najlepszych filmów nagrodzonych Oscarami

100 najlepszych filmów | ranking wszechczasów

Oscary, czyli nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to najbardziej prestiżowe laury przyznawane twórcom filmowym. Oscarowa statuetka jest więc wyrazem najwyższego uznania dla danego dzieła lub osiągnięć filmowca.

W historii Oscarów było kilkanaście filmów, które zgarnęły po 10 lub 11 statuetek podczas jednej gali. Do najbardziej utytułowanych obrazów w historii nagród należą między innymi:

Ben Hur 11 Oscarów
Titanic 11 Oscarów
Władca Pierścieni: Powrót króla 11 Oscarów

Powyższe tytuły można więc uznać za najlepsze filmy w historii Oscarów. Reprezentują one hollywoodzką sztukę filmową na najwyższym poziomie.

100 najlepszych filmów wg imdb

Serwis IMDb (Internet Movie Database) prowadzi ogromną, stale aktualizowaną bazę filmów i seriali. Użytkownicy mają możliwość oceniania produkcji w skali od 1 do 10 gwiazdek. Na tej podstawie tworzone są rankingi najlepiej ocenianych tytułów w danym gatunku oraz ogólne zestawienie 250 najlepszych filmów w historii.

100 najlepszych filmów wszechczasów w wersji imdb, to propozycja serwisu bazująca na setkach tysięcy głosów oddawanych przez użytkowników z całego świata. Zestawienie obejmuje zarówno klasyczne arcydzieła kina, jak i współczesne superprodukcje.

Kryteria oceny

Użytkownicy IMDb kierują się przy ocenianiu różnymi kryteriami, na przykład:

 • fabuła i scenariusz filmu
 • gra aktorska
 • efekty specjalne i zdjęcia
 • muzyka i soundtrack

Każdy widz może także dodać swoją recenzję danego tytułu, wyrażając osobistą opinię na jego temat.

100 najlepszych filmów wszech czasów

Mimo wielu różnych rankingów i plebiscytów publikowanych każdego roku, można wyróżnić grupę kilkudziesięciu filmów, które niemal zawsze pojawiają się w zestawieniach 100 najlepszych produkcji wszechczasów - bez względu na to, kto jest autorem listy.

Zaliczają się do nich m.in. takie tytuły, jak:

Obywatel Kane Casablanca
Ojciec chrzestny Człowiek z kamerą
Siedem samurajów Psychoza

Są to filmy, które na stałe wpisały się do kanonu światowego kina. Stanowią wzór kunsztu filmowego i źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców.

Podsumowanie

Ranking 100 najlepszych filmów wszechczasów to zestawienie tytułów uznawanych przez krytyków i widzów za ponadczasowe arcydzieła kina światowego. Są to produkcje, które swoją jakością, wartościami artystycznymi i wpływem na rozwój sztuki filmowej na stałe wpisały się do kanonu najwybitniejszych dzieł.

Wśród kryteriów zaliczania obrazów do zestawienia 100 filmów wszechczasów można wymienić m.in. innowacyjność pod względem warsztatu filmowego, ponadczasowość przekazu i problematyki poruszanych w filmie, a także ogromny wpływ danej produkcji na późniejsze pokolenia twórców.

Niniejszy ranking prezentuje tytuły pochodzące z różnych dekad, gatunków i kinematografii. Znalazły się tu zarówno Hollywoodzkie blockbustery, jak i niskobudżetowe produkcje niezależne. Mimo tego zróżnicowania, wszystkie wymienione filmy łączy wyjątkowo wysoki poziom filmowego kunsztu.

Mamy nadzieję, że lektura niniejszego zestawienia 100 najlepszych filmów dostarczy Państwu wielu filmowych inspiracji i zachęci do (ponownego) obejrzenia tych wybitnych dzieł.

5 Podobnych Artykułów

 1. 500 filmów które musisz zobaczyć - książka zobaczyć
 2. Do widzenia do jutra: obsada i informacje o filmie
 3. Cicha noc 2017 Netflix - film na platformie streamingowej
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kłopoty z Dziewczynami - Historia Miłości i Przeszkód
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Paweł Mańkowski
Paweł Mańkowski

Nazywam się Paweł i jestem programistą oraz pasjonatem nowych technologii. Na blogu dzielę się poradami z zakresu tworzenia oprogramowania oraz opisuję ciekawe projekty elektroniczne, które realizuję w wolnym czasie. Chciałbym zarażać czytelników entuzjazmem do programowania i pokazywać, że nowoczesne technologie mogą być fascynującą przygodą

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.