Aktorzy francuscy lat 50 i 80: najlepsi aktorzy filmowi z Francji

Aktorzy francuscy lat 50 i 80: najlepsi aktorzy filmowi z Francji
Autor Paweł Mańkowski
Paweł Mańkowski08.01.2024 | 6 min.

Aktorzy francuscy lat 50 odegrali kluczową rolę w rozwoju światowego kina, kreując niezapomniane, ikoniczne wręcz postacie w filmach obyczajowych, historycznych i komediowych. Wielkie talenty pokroju Jeana Gabina, Alaina Delona, Jean-Paula Belmondo czy Bourvila zapisały się złotymi zgłoskami w annałach francuskiej i światowej kinematografii drugiej połowy XX wieku.

Kluczowe wnioski:
 • Aktorzy francuscy lat 50 wnieśli ogromny wkład w rozwój światowego kina
 • Stworzyli niezapomniane, kultowe wręcz kreacje aktorskie
 • Do największych gwiazd należeli m.in. Jean Gabin, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo
 • Ich filmy do dziś uznawane są za arcydzieła francuskiej i światowej kinematografii
 • Wpływ tych aktorów na późniejsze pokolenia był i nadal pozostaje ogromny

Największe gwiazdy kina

Aktorzy francuscy lat 50 bez wątpienia zapisali się złotymi zgłoskami w historii kina. Stworzyli całą plejadę niezapomnianych, kultowych wręcz postaci, które na zawsze wpisały się do kanonu światowej kinematografii. Do największych gwiazd tego okresu zaliczyć należy przede wszystkim Jeana Gabina, Alaina Delona, Jeana-Paula Belmondo czy Bourvila.

Jean Gabin zagrał w takich filmach, jak "Wielki iluzjonista", "Ludzie za mgłą" czy "Stacja metra Quai des Brumes". Stworzył typ bohatera zbuntowanego, ale uczciwego i wrażliwego. Delon błyszczał z kolei w obyczajowych i kryminalnych obrazach, jak "Czerwone i czarne", "Samuraj" czy słynny "Klan sycylijski".

Jean-Paul Belmondo zapisał się głównie rolami w filmach Godarda, zwłaszcza w "Do utraty tchu", ale także w kasowych hitach sensacyjnych. Bourvil z kolei był mistrzem komedii obyczajowej i historycznej - do jego największych sukcesów należy zaliczyć role w filmach "Parasolki z Cherbourga" oraz "Chłopi".

Popularni aktorzy dramatów

Wielu aktorów francuskich lat 50 specjalizowało się w wymagających rolach dramatycznych. Do najwybitniejszych artystów tego nurtu można zaliczyć Yves'a Montanda ("Doskonałe małżeństwo"), Romy Schneider ("Więzień Santa Cruz"), Annie Girardot ("Rochelle i jej córki") czy Simone Signoret ("Pani de...").

Kreowali złożone, wielowymiarowe postacie, błyskotliwie łącząc talent i profesjonalizm. Dzięki nim wiele filmów francuskich tamtego okresu, poruszających trudne kwestie obyczajowe i społeczne, na stałe wpisało się do historii światowego kina.

Aktorzy francuscy lat 50 - najlepsi i najpopularniejsi - najlepsi i najpopularniejsi

Jeśli mowa o najpopularniejszych i najbardziej kasowych aktorach francuskich lat 50., w czołówce znajdują się Jean Marais, Danielle Darrieux, Louis de Funes i Gerard Philipe. Marais znany był z ról w filmach historycznych, m.in. "Ewangelia według św. Mateusza" i "Fanfan Tulipan".

Darrieux błyszczała zwłaszcza w lekkich komediach obyczajowych, takich jak "Madam de...". Louis de Funes trafił do francuskiej historii kina dzięki genialnym występom w kultowych już dzisiaj komediach "Wakacje pana Hulot" i "Gendarme z Saint Tropez".

Wśród aktorów dramatycznych ogromnym wzięciem cieszył się Gerard Philipe. Zagrał m.in. w filmach "Demon miłości", "Przybyszów niewidzialnych wrogów" oraz "Fanfan Tulipan". Jego przedwczesna śmierć w wieku 36 lat sprawiła, że na zawsze pozostał symbolem młodego, utalentowanego aktora.

Czytaj więcej: 13 Dzielnica Cały Film Online - Oglądaj Teraz

Wielkie talenty ekranu lat 80 we Francji

Lata 80. XX wieku to okres dalszego rozkwitu francuskiej kinematografii. Pojawiają się kolejne pokolenia wybitnie utalentowanych aktorów. Wśród największych gwiazd tej dekady wymienić należy Isabelle Adjani, Gerarda Depardieu, Catherine Deneuve, Isabelle Huppert czy Sophie Marceau.

Francuscy aktorzy lat 80 kontynuowali najlepsze tradycje rodzimej kinematografii, tworząc poruszające, głębokie kreacje.

Deneuve uznawana jest za najwybitniejszą aktorkę komediową tamtych lat - zagrała m.in. w "8 kobietach" i "bawiła się dobrze". Huppert i Marceau specjalizowały się w aktorstwie dramatycznym, kreując silne kobiece charaktery w filmach takich jak "Kochankowie z Verony", "Ceremonia" czy "Czyste szaleństwo".

Najlepsi aktorzy komediowi francuscy lat 50

Aktorzy francuscy lat 50 i 80: najlepsi aktorzy filmowi z Francji

Lata 50. to złoty okres francuskiej komedii filmowej. Prym w tej dziedzinie wiedli Louis de Funes ("Wakacje pana Hulot"), Bourvil ("Chłopi") i Fernandel ("Ludzie z Placu Pigalle"), znany też z filmu "Don Camillo"). Stworzyli całą galerię niezapomnianych postaci komediowych.

Aktor Najbardziej znane role
Louis de Funes Monsieur Hulot, żandarm z Saint Tropez
Bourvil Grucha z "Parasolek z Cherbourga", Baloun z filmu "Chłopi"
Fernandel Ksiądz Don Camillo, Rodolphe z filmu "Ludzie z Placu Pigalle"

Dzięki tym aktorom francuska komedia filmowa zdobyła światowy rozgłos i miano jednej z najlepszych na świecie. Do dziś zresztą ich filmy cieszą się niesłabnącą popularnością i uznaniem widzów. Byli mistrzami kreowania zabawnych i błyskotliwych postaci.

Najsłynniejsi aktorzy dramatów francuskich

Nurt dramatu obyczajowego i psychologicznego rozwijał się we Francji bardzo dynamicznie w drugiej połowie XX wieku. Kluczową rolę w nim odegrali wybitni aktorzy dramatyczni, m.in.: Jean Gabin, Romy Schneider, Simone Signoret, Gerard Philipe, Annie Girardot, Isabelle Huppert i Isabelle Adjani.

 • Stworzyli całą galerię poruszających, wielowymiarowych kreacji aktorskich.
 • Ich role są pełne emocji, sensualności i psychologicznej głębi.
 • Za sprawą tych aktorów francuski dramat filmowy zyskał światową renomę.

Dzięki takim postaciom, jak Zaza z filmu "Ludzie za mgłą", Christine z "Więźnia Santa Cruz" czy Camille z "Panny d'Ark", możemy w pełni docenić talent i warsztat wybitnych francuskich aktorów dramatycznych minionych dekad. Do tej pory stanowią oni wzór profesjonalizmu.

Podsumowanie

Artykuł przybliżył sylwetki najwybitniejszych aktorów francuskich lat 50. i 80. XX wieku. Przedstawione zostały największe gwiazdy rodzimej kinematografii, które stworzyły całą plejadę niezapomnianych rólfilmowych. Wśród aktorów lat 50. wymienieni zostali m.in. Jean Gabin, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Bourvil, Annie Girardot czy Simone Signoret.

Omówione role aktorów francuskich lat 50 obejmują szerokie spektrum, od dramatów obyczajowych, przez thrillery i filmy sensacyjne, po komedie. Z kolei wśród gwiazd lat 80. znaleźli się Isabelle Adjani, Gerard Depardieu, Catherine Deneuve czy Isabelle Huppert. Kontynuowali oni najlepsze tradycje rodzimej kinematografii.

Tekst podkreśla olbrzymi wkład wybitnych aktorów francuskich lat 80 w rozwój światowej kinematografii. To właśnie dzięki nim francuskie kino dramatyczne i obyczajowe zdobyło światowy rozgłos i uznanie. Aktorzy ci do dziś stanowią wzór warsztatu i profesjonalizmu aktorskiego.

Podsumowując, artykuł ukazuje bogactwo talentów aktorskich we Francji w drugiej połowie XX w. To właśnie aktorzy tacy jak Delon, Belmondo, Adjani czy Huppert na zawsze wpisali się do historii kina i stworzyli niezapomniane kreacje filmowe.

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Do widzenia do jutra: obsada i informacje o filmie
 3. Cicha noc 2017 Netflix - film na platformie streamingowej
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kłopoty z Dziewczynami - Historia Miłości i Przeszkód
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Paweł Mańkowski
Paweł Mańkowski

Nazywam się Paweł i jestem programistą oraz pasjonatem nowych technologii. Na blogu dzielę się poradami z zakresu tworzenia oprogramowania oraz opisuję ciekawe projekty elektroniczne, które realizuję w wolnym czasie. Chciałbym zarażać czytelników entuzjazmem do programowania i pokazywać, że nowoczesne technologie mogą być fascynującą przygodą

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły