Film brzemię - Co to za film? Recenzja i opinie o filmie

Film brzemię - Co to za film? Recenzja i opinie o filmie
Autor Marta Hanek
Marta Hanek08.01.2024 | 5 min.

Film brzemię to polski dramat psychologiczny z 2022 roku w reżyserii Łukasza Kośmickiego. Opowiada historię księdza Daniela, który próbuje odnaleźć siebie po traumatycznych przeżyciach. W tej recenzji przybliżymy fabułę, obsadę i naszą opinię na temat tego filmu.

Kluczowe wnioski:
 • Poruszający i mroczny dramat o walce z traumą księdza.
 • Świetna gra Jakuba Gierszała w roli głównej.
 • Film momentami nużący i zbyt przewidywalny.
 • Warto obejrzeć dla aktorstwa i tematu filmu.
 • Ocena 6/10 - dobra pozycja dla fanów polskiego kina.

O czym jest film brzemię

Film brzemię to polski dramat psychologiczny z 2022 roku w reżyserii Łukasza Kośmickiego. Opowiada historię ks. Daniela, granego przez Jakuba Gierszała, który po traumatycznych przeżyciach z więzienia próbuje odnaleźć siebie i sens życia.

Bohater filmu jest księdzem, który trafia do więzienia za przestępstwa seksualne. Przeżywa tam piekło, doświadczając przemocy i upokorzenia. Gdy po 5 latach wychodzi na wolność, próbuje powrócić do normalnego życia, jednak traumatyczne wspomnienia nie dają mu o sobie zapomnieć.

Film przedstawia walkę ks. Daniela z ciężarem przeszłości, próbę odkupienia win i zmierzenia się z wyrzutami sumienia. Jest mrocznym i poruszającym obrazem człowieka zmagającego się z traumą po traumatycznych doświadczeniach.

Fabuła filmu

Akcja filmu brzemię rozgrywa się współcześnie w niewielkiej miejscowości, do której trafia główny bohater. Ks. Daniel zamieszkuje w domu swojego brata, gdzie próbuje na nowo poukładać swoje życie.

Początkowo stara się wrócić do posługi kapłańskiej, jednak szybko okazuje się, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Nawiedzają go wspomnienia z więzienia, cierpi na bezsenność, stany lękowe i depresję.

Kto gra w filmie brzemię

W roli głównej występuje Jakub Gierszał jako ks. Daniel. Aktor znany m.in. z seriali „Chyłka-Zaginięcie” oraz „Kruk” ma okazję zaprezentować tu pełnię swoich możliwości, a jego kreacja została doceniona przez krytyków.

W pozostałych rolach występują:

 • Andrzej Chyra jako brat głównego bohatera Jerzy
 • Łukasz Simlat jako ks. Tomasz
 • Magdalena Czerwińska jako Julia
 • Bartosz Gelner jako więzień Patryk
 • oraz Marta Ścisłowicz, Krzysztof Zarzecki i inni

Film zgromadził ciekawą obsadę znanych polskich aktorów, którzy wiarygodnie sportretowali swoje postacie.

Czytaj więcej: Dobry polski film na Netflix - najlepsze propozycje

Gdzie oglądać film brzemię

Brzemię jest jednym z głośniejszych polskich tytułów ostatnich lat. Można go obejrzeć na platformach streamingowych:

Netflix TAK
HBO GO NIE
Player TAK
Canal+ NIE

Na razie jest dostępny na platformie streamingowej Player, ale pojawiają się informacje, że wkrótce zostanie dodany do oferty Netflix. Dotąd nie znalazł się w ofercie HBO GO ani Canal+.

Jaka ocena filmu brzemię

Film brzemię - Co to za film? Recenzja i opinie o filmie

Film brzemię zbiera bardzo dobre recenzje zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Najczęściej przyznają mu notę 7/10 bądź 4/5 gwiazdek, czyli dobrą lub bardzo dobrą ocenę.

Zwraca się uwagę przede wszystkim na mocną, wciągającą historię oraz rewelacyjną grę aktorską Jakuba Gierszała.

„Znakomita, pełna ekspresji i emocji gra aktorska sprawia, że film wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć.”

Zarzuty pojawiają się natomiast wobec nieco przewidywalnego zakończenia i pewnych niedopowiedzeń fabularnych. Mimo to brzemię oceniane jest jako udana i poruszająca propozycja warta uwagi widzów i fanów ambitnego kina.

Czy warto obejrzeć brzemię

Jeśli lubisz polskie kino artystyczne, które pobudza do myślenia i stawia pytania o kondycję człowieka, z pewnością warto sięgnąć po ten tytuł. Możesz spodziewać się poruszającej opowieści o zmaganiu z własnymi demonami, winą i potrzebą pojednania.

Brzemię to propozycja nie tyle dla masowej publiczności, co dla wybrednego widza poszukującego ambitnych i wymagających produkcji. Jeśli zaliczasz się do tego grona, film z pewnością Cię nie rozczaruje.

Podsumowanie fabuły brzemię

Brzemię to bez wątpienia jeden z najciekawszych filmów w polskim kinie ostatnich lat. Reżyser i scenarzysta stworzyli poruszającą historię człowieka zmagającego się z piętnem przeszłości i próbującego od nowa poukładać swoje życie.

Film budzi skrajne emocje - od współczucia po nienawiść do bohatera, który popełnił haniebne czyny. Nie pozostawia widza obojętnym. Kreacja Jakuba Gierszała oraz innych aktorów zasługuje na uznanie i stanowi niewątpliwy atut tej produkcji.

Mimo pewnych niedociągnięć, brzemię to propozycja warta polecenia. Film pokazuje, jak cienka jest granica między dobrem a złem i jak trudno jest żyć z bagażem winy. Z pewnością skłoni wielu widzów do refleksji.

Podsumowanie

Film brzemię to poruszająca i mroczna historia walki człowieka z traumą po traumatycznych przeżyciach. Reżyser Łukasz Kośmicki opowiada o ks. Danielu, który po wyjściu z więzienia próbuje na nowo odnaleźć sens życia i poczucie własnej wartości.

Jakub Gierszał w roli głównej daje prawdziwy popis aktorstwa, wcielając się w postać pełną sprzeczności – z jednej strony budzącą współczucie, z drugiej – niechęć i potępienie. Film brzemię wciąga i angażuje emocjonalnie, pokazując zmaganie z demonami przeszłości.

Choć fabuła momentami bywa przewidywalna i schematyczna, to na uznanie zasługuje klimat, jaki udało się stworzyć twórcom. Obraz niedomówień, lęków i poczucia winy bohatera został sugestywnie oddany.

Brzemię to propozycja dla widza poszukującego ambitnego kina, które nie boi się trudnych tematów. Film wymaga zaangażowania, ale potrafi wzburzyć emocje i skłonić do refleksji. Z pewnością wart obejrzenia dla miłośników polskiej kinematografii.

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kłopoty z Dziewczynami - Historia Miłości i Przeszkód
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Hanek
Marta Hanek

Nazywam się Marta i jestem pasjonatką nowych technologii. Na moim blogu dzielę się wiedzą na temat automatyzacji procesów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. Chcę w przystępny sposób tłumaczyć zawiłości nowoczesnych rozwiązań technologicznych i pokazywać, jak mogą ułatwiać życie. Wierzę, że innowacje poprawią jakość życia, jeśli będziemy podejmować mądre decyzje co do ich wykorzystania.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.