Film na b, film na d - najlepsze produkcje do obejrzenia

Film na b, film na d - najlepsze produkcje do obejrzenia
Autor Marta Hanek
Marta Hanek08.01.2024 | 7 min.

Film na b to gatunek filmowy, który często kojarzy się z niskim budżetem i słabą jakością. Jednak wśród produkcji klasy B znajdziemy też niejedną perełkę, która zaskakuje wartością artystyczną i angażującą fabułą.

Kluczowe wnioski:
 • Filmy klasy B powstają przy niewielkich nakładach finansowych, ale czasem zaskakują jakością.
 • W gatunku tym rodziły się kultowe dzieła kina niezależnego i rozrywkowego.
 • Produkcje z dystrybucji B nie stronią od kontrowersji i eksperymentów filmowych.
 • Sukces niektórych filmów B pokazuje, że dobry pomysł jest ważniejszy od wysokiego budżetu.
 • Fani kina niezależnego powinni sięgać po najciekawsze produkcje klasy B.

Najgłośniejsze produkcje z B

Filmy na b to gatunek kina niskobudżetowego, który często budzi kontrowersje i porusza tematy tabu. Wśród tych produkcji znajdziemy jednak prawdziwe perełki, które na zawsze wpisały się do historii kina niezależnego.

Jednym z najgłośniejszych filmów klasy B w historii był horror "Teksańska masakra piłą mechaniczną" z 1974 roku. Obraz z mikroskopijnym budżetem 140 tysięcy dolarów zebrał ponad 30 milionów dolarów wpływów w kinach na całym świecie i zapoczątkował popularną serię slasherów.

Kultowy status zdobyły także "Freaks" Toda Browninga z 1932 roku, kontrowersyjny film ukazujący prawdziwych "dziwolągów" z cyrków oraz "Reefer Madness" z 1936 roku, który miał być propagandowym atakiem na marihuanę, a stał się przez to obiektem kultu wśród zwolenników legalizacji.

Sukces komercyjny filmów B

Niska cena produkcji i dystrybucji sprawia, że nawet przy niewielkiej widowni twórcy filmów na b mogą liczyć na zysk. Dzięki temu powstają śmiałe i kontrowersyjne fabuły.

Jaskrawym tego przykładem jest kultowy "Rocky Horror Picture Show" z 1975 roku - musicalowy horror z elementami komedii i science fiction. Film zebrał zaledwie 140 tysięcy dolarów przy budżecie 1,2 miliona, ale z biegiem czasu stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii kina.

Najlepiej oceniane filmy z dystrybucji B

Filmy klasy B kojarzą się raczej z tandetą i kiepską jakością, jednak wśród setek tych produkcji znajdziemy też prawdziwe arcydzieła docenione przez krytyków i widzów.

Nie oceniaj książki po okładce, bo nawet niskobudżetowe produkcje potrafią zachwycić.

Doskonałym tego przykładem jest "Człowiek z blizną" z 1932 roku w reżyserii Howarda Hawksa i z młodym Pauem Munim w roli głównej. Film noir uważany jest dzisiaj za jedno z największych arcydzieł epoki i zajął 45. miejsce na liście 100 najlepszych filmów wszech czasów magazynu "Time".

Równie ciepło przyjęty został nakręcony za 75 tysięcy dolarów dramat "The Little Fugitive" z 1953 roku. Obraz został nominowany do Oscara i zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Czytaj więcej: Plakat Antygona - Najlepsza Dekoracja Do Salonu

Produkcje z B warto zobaczyć przynajmniej raz

Kino klasy B to żywioł eksperymentów i poszukiwania nowych środków wyrazu. Wiele z tych produkcji, choć kontrowersyjnych, z całą pewnością warto zobaczyć choć raz w życiu.

Do takich filmów zalicza się na pewno "Freak Orlando" Ulrike Ottinger z 1981 roku - surrealistyczna opowieść łącząca wątki historyczne, feministyczne i fantastyczne. Z kolei "Liquid Sky" z 1982 roku to science fiction o przybyszach z kosmosu uzależnionych od substancji wydzielanej w mózgu podczas orgazmu.

Niekwestonowanym klasykiem kina niezależnego jest też "Eraserhead" Davida Lyncha z 1977 roku - mroczny i absurdalny film grozy, który na zawsze wpłynął na wyobraźnię wielu twórców.

Tytuł Reżyser Rok
Teksańska masakra piłą mechaniczną Tobe Hooper 1974
Rocky Horror Picture Show Jim Sharman 1975

Tajemnice powstawania filmów klasy B

Film na b, film na d - najlepsze produkcje do obejrzenia

Filmy na b charakteryzują się bardzo niskim budżetem, który wynosi zazwyczaj poniżej miliona dolarów. Jak w takich warunkach powstają niektóre arcydzieła tego kina?

Sekretem jest ograniczenie kosztów produkcji do absolutnego minimum - niewielka ekipa filmowa, nieznane twarze aktorów, tanie plenery i dekoracje. Reżyserzy muszą wykazywać się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością.

Często zdarza się, że aktorzy i statyści pracują za darmo, licząc na to, że dzięki roli w filmie zyskają rozpoznawalność. Za sprzęt i materiały filmowe płaci się czasem... papierosami. Kluczem do sukcesu jest pasja twórców i gotowość na kompromisy.

Najtańsze produkcje w historii

"Paranormal Activity", którego budżet wynosił 15 tysięcy dolarów, a wpływy przekroczyły 193 miliony dolarów to absolutny rekord Guinessa wśród najbardziej dochodowych filmów w historii.

Jeszcze mniej, bo zaledwie 7 tysięcy dolarów, kosztowało nakręcenie horroru "The Blair Witch Project", który zarobił prawie 249 milionów dolarów na całym świecie.

Dlaczego filmy z B często stają się kultowe

W erze domniemanych arcydzieł sypiących się z taśm hollywoodzkich wytwórni, to właśnie filmy klasy B często zyskują status produkcji kultowych.

Powodem jest ich niezależność, innowacyjność, śmiałe łamanie konwenansów i częste balansowanie na granicy smaku. Bez względu na niedoskonałości, takie filmy zdobywają uznanie najbardziej wymagających widzów.

Do dziś rzesze fanów na całym świecie cyklicznie spotykają się na projekcjach "Rocky Horror Picture Show", ubierając się jak bohaterowie i odgrywając kluczowe sceny. "The Room" Tommy’ego Wiseau zyskał status "najgorszego arcydzieła w historii kina", choć oprócz reżysera i odtwórcy głównej roli nikt nie potraktował tego filmu na poważnie.

Dlaczego kochamy złe filmy?

Słabe aktorstwo, kuriozalne dialogi, tandetne efekty specjalne - wbrew pozorom nie przeszkadzają fanom produkcji klasy B w delektowaniu się tymi filmami. Pewna naiwność i niedopracowanie paradoksalnie dodają tym obrazom uroku.

Złe filmy pozwalają oderwać się od rzeczywistości, dają prawdziwy relaks i pozytywne emocje. A przy tym zostają w pamięci na zawsze, zyskując status "guilty pleasures", choć nie powinny nam być wcale wstydzić.

Niskobudżetowe perełki kina rozrywkowego

 • Kino klasy B choć tandetne, potrafi wciągnąć i bawić.
 • Nie brakuje w nim czarnego humoru, groteski i kampowej stylistyki.

Filmy na b kojarzą się zazwyczaj z kiepską jakością i brakiem wartości artystycznej. Jednak w tym nurcie powstało wiele produkcji stanowiących po prostu świetną, choć niekoniecznie ambitną rozrywkę.

Odgrywają one ważną rolę w kulturze masowej, będąc ucieczką od problemów dnia codziennego i źródłem bezpretensjonalnej zabawy. Cechuje je specyficzny humor, czasem czarny i makabryczny. Nie stronią od przaśnej groteski i kampowej stylistyki.

Do klasyków niskobudżetowego kina sensacyjnego należy seria filmów o agencie specjalnym Mattu Helmie z Ann-Margret i Tony Franciosą. Lżejszym oddechem po wysokonakładowych produkcjach sensacyjnych jest też seria o inspektorze Gadgetcie.

Podsumowanie

Filmy klasy B, choć kojarzone z tandetą, potrafią zaskoczyć - zarówno pod względem artystycznym, jak i kasowym. Wśród setek niskobudżetowych produkcji znajdziemy prawdziwe perełki, które na trwałe wpisały się do historii kina, zdobywając status filmów kultowych.

Niska cena realizacji pozwala twórcom na eksperymenty i ryzyko. Dlatego w kinie niezależnym rodziły się przełomowe, choć kontrowersyjne dzieła. Filmy klasy B poruszają tematy tabu, szokują i prowokują, balansując na granicy dobrego smaku.

Paradoksalnie wady tych produkcji - słabe aktorstwo, tandetne efekty czy naiwna fabuła - przyciągają fanów. Filmy B dają prawdziwy relaks, oderwanie od rzeczywistości i pozytywne emocje. A przy tym, mimo wielu niedoskonałości, pozostają w pamięci na lata.

W erze komercji i wyśrubowanych oczekiwań warto czasem dać szansę niskobudżetowej, aczkolwiek zrealizowanej z pasją produkcji. Być może odkryjemy w niej prawdziwą perełkę lub chociaż na chwilę poczujemy zdrową, bezpretensjonalną rozrywkę.

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Hanek
Marta Hanek

Nazywam się Marta i jestem pasjonatką nowych technologii. Na moim blogu dzielę się wiedzą na temat automatyzacji procesów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. Chcę w przystępny sposób tłumaczyć zawiłości nowoczesnych rozwiązań technologicznych i pokazywać, jak mogą ułatwiać życie. Wierzę, że innowacje poprawią jakość życia, jeśli będziemy podejmować mądre decyzje co do ich wykorzystania.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.