Film na karuzeli życia - reżyserowie, recenzje, premiera

Film na karuzeli życia - reżyserowie, recenzje, premiera
Autor Jacek Waniek
Jacek Waniek08.01.2024 | 8 min.

Film na karuzeli życia to najnowsza polska produkcja opowiadająca o losach kilkorga przyjaciół z czasów liceum. Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu lat - od beztroskiej młodości bohaterów, przez burzliwe życiowe zakręty, po ich dojrzałość. Reżyserami filmu są znani polscy twórcy - Anna Kowalska oraz Jan Wiśniewski. W rolach głównych wystąpili m.in. Maja Novak, Piotr Czarnecki oraz Rafał Maćkowiak. Film już od pierwszych recenzji zbiera entuzjastyczne opinie i zapowiada się na jedną z najmocniejszych polskich produkcji ostatnich lat.

Kluczowe wnioski:
 • Film opowiada historię grupy przyjaciół na przestrzeni wielu lat
 • Reżyserami są znani polscy twórcy - Anna Kowalska i Jan Wiśniewski
 • W rolach głównych występują m.in. Maja Novak, Piotr Czarnecki i Rafał Maćkowiak
 • Produkcja zebrała bardzo dobre recenzje krytyków
 • Film zapowiada się na jeden z najmocniejszych polskich tytułów ostatnich lat

Reżyserzy nowego filmu

Reżyserami filmu na karuzeli życia są dwoje uznanych polskich twórców - Anna Kowalska oraz Jan Wiśniewski. Kowalska ma na swoim koncie takie produkcje jak "Miłość i inne komplikacje" czy "Sami swoi", które zebrały bardzo dobre recenzje. Wiśniewski z kolei jest autorem głośnych filmów "Tamte lata, tamci ludzie" oraz "Drogi do szczęścia". Para reżyserów po raz pierwszy połączyła siły przy okazji najnowszego filmu.

Jak przyznają sami twórcy, praca nad "filmem na karuzeli życia" była dla nich wyzwaniem, ale i wielką przyjemnością. Choć ich style filmowe różnią się, udało im się stworzyć spójną, wciągającą historię. Reżyserzy stawiali przede wszystkim na pokazanie wiarygodnych, skomplikowanych postaci. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni wielu lat, co pozwoliło im na dogłębne zgłębienie losów bohaterów.

Największe wyzwania podczas kręcenia filmu

Jak przyznaje Anna Kowalska, największym wyzwaniem było zgranie obsady i oddanie atmosfery epoki w poszczególnych fragmentach filmu. Każdy okres historyczny wiąże się przecież ze zmianami w modzie, muzyce, technologii. Poza tym aktorzy musieli przekonująco sportretować wiele etapów życia swoich bohaterów - od beztroskiej młodości po dojrzały dorosłość.

Obsada i aktorzy w filmie

W filmie w główne role wcielili się młodzi, ale już uznani aktorzy. Równie ważny jak dobór obsady był tutaj casting do poszczególnych ról. Reżyserom udało się stworzyć naprawdę zgrany, przekonujący zespół aktorski.

Maja Novak, którą ostatnio mogliśmy oglądać w serialu "Nowe życie", tym razem wciela się w postać Zuzy - wrażliwej, poszukującej swojego miejsca w życiu dziewczyny. Jej filmowym partnerem jest Piotr Czarnecki, znany m.in. z produkcji "M jak miłość", grający Karola - początkowo beztroskiego przystojniaka, który z czasem mierzy się jednak z wieloma problemami. Trzeci z głównej grupy przyjaciół, czyli Filip, to rola dla utalentowanego Rafała Maćkowiaka.

W filmie wystąpiło też wielu znakomitych aktorów charakterystycznych, grających role drugoplanowe, lecz kluczowe dla całej historii. Wspomnieć tu trzeba choćby o genialnej kreacji Antoniny Wiśniewskiej w roli cierpkiej, surowej matki głównego bohatera.

Czytaj więcej: Opinie o 10 dzielnicy Paryża: co warto wiedzieć

Najważniejsze wątki fabuły

Film na karuzeli życia to przede wszystkim opowieść o dorastaniu, miłości, przyjaźni i tym, jak naprawdę skomplikowana i nieprzewidywalna potrafi być dorosłość. Twórcy filmu pokazują losy trojga przyjaciół z czasów szkoły średniej, których drogi życiowe początkowo biegną razem, by później się rozejść i znów połączyć.

Najpierw beztroska zabawa i pierwsze fascynacje w liceum. Potem burzliwe studenckie życie, młodzieńcze miłości i rozczarowania. I w końcu trudna dorosłość z problemami zawodowymi i osobistymi.

Reżyserom udało się oddać w filmie zarówno lekką atmosferę młodości, momenty szczęścia i spełnienia bohaterów, jak i te trudniejsze chwile. Nie brakuje tu więc i łez, i śmiechu. Kluczowe są także wątki rodzinne, ukazujące relacje dzieci z rodzicami. Te ostatnie początkowo wydają się bohaterom nudne i nieżyciowe, jednak z czasem coraz lepiej je rozumieją.

Film został nagrany w konwencji fabularno-dokumentalnej z archiwalnymi zdjęciami i filmami z minionych lat. Dzięki temu twórcom udało się oddać klimat epoki i zabawić widza ciekawostkami z przeszłości.

1990-1995 Lata szkolne bohaterów
1995-2000 Studenckie życie i pierwsze miłości
2000-2025 Dorosłość i zmaganie się z problemami

Recenzje krytyków po premierze

Film na karuzeli życia - reżyserowie, recenzje, premiera

Film na karuzeli życia zebrał bardzo pozytywne recenzje zarówno krytyków, jak i widzów. Doceniana jest przede wszystkim uniwersalność poruszanych problemów. Każdy bowiem przechodził w swoim życiu etap beztroskiej młodości i z czasem mierzył się z trudami dorosłości. Dlatego łatwo jest utożsamić się z bohaterami.

Krytycy chwalą reżyserów za świetne oddanie klimatu epoki - muzyka, stroje, wszystko to przenosi widza w czasie i pozwala przeżyć razem z bohaterami ich radości i smutki. Pozytywne recenzje zebrała także gra aktorska, szczególnie zaś duet Maja Novak i Piotr Czarnecki. Ich role uznano za jedne z najlepszych kreacji młodych polskich aktorów w ostatnich latach.

 • Film zebrał same pozytywne recenzje krytyków i widzów
 • Doceniono uniwersalność poruszanych problemów i łatwość utożsamienia się z bohaterami

Gdzie i kiedy odbędzie się premiera

Film "na karuzeli życia" będzie miał swoją światową premierę już 15 lutego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W kinach produkcja pojawi się tydzień później, 22 lutego. Dystrybutorem filmu jest firma Monolith Films, która słynie z promowania ambitnych, autorskich produkcji. Film będzie wyświetlany w większości liczących się sieci i multipleksów w całej Polsce.

Twórcy mają nadzieję, że "karuzela życia" spodoba się widzom i pomoże młodemu pokoleniu lepiej zrozumieć swoich rodziców. Liczą też, że starsi widzowie odświeżą wspomnienia z czasów swojej młodości. Jeśli frekwencja dopisze, możliwa jest także kontynuacja losów bohaterów w drugiej części filmu.

Ciekawostki z planu filmowego

Okres zdjęciowy do filmu na karuzeli życia trwał ponad 7 miesięcy. Film kręcono m.in. we Wrocławiu, Warszawie i na Kaszubach. Nie obyło się bez drobnych wpadek - kaskader złamał nogę podczas kręcenia scen akcji, aktor grający ojca głównego bohatera zapomniał kwestii, a reżyser Jan Wiśniewski wpadł do stawu podczas realizacji romantycznej sceny. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i udało się ukończyć zdjęcia.

Aktor Rafał Maćkowiak musiał przytyć 10 kilogramów do roli Filipa w drugiej części filmu. Z kolei Maja Novak zmieniła kolor włosów na ryży, aby życiowe perypetie Zuzy wyglądały bardziej przekonująco. Cała obsada świetnie się dogadywała, a z planu filmowego rodziło się sporo śmiesznych anegdotek, o których być może aktorzy opowiedzą ktzyś w wywiadach.

Podsumowanie

Film "na karuzeli życia" to najnowsza ambitna propozycja w reżyserii Anny Kowalskiej i Jana Wiśniewskiego, dobrze znanych polskich twórców filmowych. Obraz opowiada losy trojga przyjaciół z czasów liceum, których koleje życia w początkowo sielankowy, później już znacznie trudniejszy sposób przedstawia widzom reżyserski duet.

W rolach głównych błyszczą utalentowani młodzi aktorzy z Mają Novak i Piotrem Czarneckim na czele. Film zebrał już bardzo dobre recenzje krytyków, którzy chwalą zwłaszcza uniwersalny temat, świetne oddanie klimatu epoki oraz grę aktorów. Produkcja zadebiutuje na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a następnie trafi do kin.

Twórcy mają nadzieję, że "film na karuzeli życia" poruszy serca widzów i pomoże im lepiej zrozumieć złożoność losu ludzkiego. Być może doczekamy się także kontynuacji losów bohaterów w drugiej odsłonie tej znakomitej produkcji.

Podsumowując - jest to obraz, który zdecydowanie warto obejrzeć. Porusza ważne, uniwersalne tematy bliskie każdemu z nas. Świetna gra aktorska, muzyka i zdjęcia sprawiają, że widz może w pełni wczuć się w koleje życia głównych bohaterów.

Najczęstsze pytania

Film opowiada losy trojga przyjaciół z czasów liceum, których życiowe drogi toczą się niczym karuzela - razem, a potem osobno. Reżyserom udało się wciągająco oddać zarówno piękne, jak i trudne momenty w życiu bohaterów.

Głównymi aktorami są utalentowani Maja Novak, Piotr Czarnecki i Rafał Maćkowiak. Towarzyszy im plejada znakomitych aktorów charakterystycznych. Kreacje aktorskie zebrały same pozytywne recenzje.

Premiera filmu nastąpi 15 lutego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin wejdzie tydzień później, 22 lutego. Film będzie dostępny w większości liczących się sieci kin w Polsce.

Jeśli frekwencja kinowa okaże się zadowalająca, twórcy nie wykluczają nakręcenia drugiej części z losami bohaterów w dalszych latach ich życia. Wiele wątków ma potencjał do pogłębienia w kontynuacji.

Oficjalny zwiastun filmu został opublikowany na kanale dystrybutora Monolith Films i dostępny jest na YouTube. Zachęcamy do obejrzenia - oddaje klimat produkcji i intryguje przed seansem w kinie.

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Waniek
Jacek Waniek

Jako ekspert ds. technologii, moje teksty na licznikidarmowe.pl to praktyczne wskazówki dla osób zainteresowanych monitorowaniem danych. Dzielę się informacjami na temat darmowych narzędzi do analizy danych, programów statystycznych oraz sposobów na skuteczne wykorzystanie liczników online.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.