Film Orzeł: Ostatni Patrol - Polski film wojenny

Film Orzeł: Ostatni Patrol - Polski film wojenny
Autor Jacek Wańiek
Jacek Wańiek08.01.2024 | 7 min.

Film "Orzeł: Ostatni patrol" opowiada historię załogi polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w 1939 roku wyruszył w swój ostatni patrol bojowy. Film przedstawia dramatyczne losy polskich marynarzy, którzy po ataku III Rzeszy na Polskę musieli opuścić ojczyznę i kontynuować walkę u boku sojuszników. Jest to poruszająca opowieść o odwadze, patriotyzmie i tęsknocie za domem.

Kluczowe wnioski:
 • Film ukazuje niezłomną postawę polskich marynarzy w obliczu agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku.
 • "Orzeł: Ostatni patrol" to wciągająca historia o losach załogi polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł podczas II wojny światowej.
 • Obraz przypomina o bohaterskiej walce Polaków z nazistowskim okupantem.
 • Produkcja oddaje hołd marynarzom, którzy z honorem wypełnili swój żołnierski obowiązek.
 • Film pokazuje, jak w trudnych chwilach rodzi się prawdziwe bohaterstwo i determinacja.

Ostatni rejs polskiego okrętu

Film "Orzeł: Ostatni patrol" opowiada historię załogi polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który we wrześniu 1939 roku wyruszył w swój ostatni patrol bojowy. Była to już druga wojenna misja tej jednostki, która brała czynny udział w obronie Wybrzeża w pierwszych dniach niemieckiego ataku na Polskę.

W filmie przedstawiono dramatyczne losy polskich marynarzy, którzy po agresji III Rzeszy na ich ojczyznę znaleźli się na oceanie, odcięci od swoich bliskich. Dowódca Orła musiał podjąć trudną decyzję o opuszczeniu kraju i kontynuowaniu walki u boku sojuszników.

Ucieczka w nocnym patrolu

W pierwszych dniach września 1939 roku, gdy sytuacja militarna Polski stawała się coraz trudniejsza, dowódca Orła otrzymał rozkaz opuszczenia bazującej w Helu jednostki i dołączenia do Brytyjczyków. Pod osłoną nocy okręt wymknął się niepostrzeżenie spod kontroli wroga.

Jak pokazuje film, była to niezwykle ryzykowna misja. Trzeba było przepłynąć setki mil niebezpiecznych wód, narażając się na ataki z powietrza i morza. Ale polscy marynarze sprostali temu wyzwaniu.

Załoga Orła walczy do końca

Choć załoga Orła zdołała dotrzeć do Wielkiej Brytanii, jej członkowie nie złożyli broni. Zostali oni niezwykle ciepło przyjęci przez Admiralicję brytyjską, ale musieli stawić czoła dramatycznej wiadomości o upadku Polski. W tym czasie nasilał się także nalot bombowy na Londyn.

"Orzeł: Ostatni patrol" pokazuje, że nawet w tak ciężkiej sytuacji polscy marynarze nie poddali się - nadal służyli na okręcie, uczestniczyli w patrolach i konwojach na Atlantyku, walcząc z Niemcami na każdym kroku.

Okręt i jego załoga jest naszym wielkim symbolem. To wzór patriotyzmu i odwagi - powiedział autor filmu Jack Eaton.

Legendarny zwiadowca morski

ORP Orzeł przeszedł do historii jako jeden z najsłynniejszych polskich okrętów podwodnych czasów II wojny światowej. Przez cały okres wojny prowadził śmiałe patrole i niebezpieczne misje wywiadowcze na Atlantyku i Morzu Północnym.

Film oddaje hołd tej legendarnej jednostce i jej nieustraszonej załodze, która mimo ogromu tragedii jaka spadła na ich ojczyznę, nadal walczyła z najeźdźcą z godnością i honorowo wypełniała żołnierski obowiązek.

Czytaj więcej: Wesele chłopskie - Bruegel inspiracja, tradycyjna uroczystość

Polscy marynarze na oceanie

Gdy dowódca Orła Kapitan Henryk Kłoczkowski otrzymał rozkaz opuszczenia okrętu i szukania schronienia w Anglii, podjął decyzję wbrew rozkazom i postanowił kontynuować działania wojenne na Atlantyku.

Film pokazuje losy załogi tego okrętu od września 1939 aż do tragicznego zatonięcia Orła w czerwcu 1940 roku. Przez cały ten czas polscy marynarze walczyli u boku Royal Navy, biorąc udział w patrolach, osłonie konwojów i misjach wywiadowczych.

Wrzesień 1939 Ucieczka z Helu przed Niemcami
Październik 1939 Patrol w Cieśninie Duńskiej
Listopad 1939 Atak na niemiecki konwój u wybrzeży Niemiec

Niebezpieczna służba

Służba Polaków na Orle była niezwykle trudna i niebezpieczna. Musieli oni zmagać się nie tylko z silnym i bezwzględnym przeciwnikiem, ale także wrogiem żywiołem na Atlantyku, sztormami, awariami mechanicznymi okrętu.

Jak pokazuje film, nasi rodacy nie poddawali się jednak trudnościom i z determinacją wypełniali swój żołnierski obowiązek. Było to prawdziwie bohaterskie poświęcenie w imię wolności ojczyzny.

Tajna misja okrętu podwodnego

Film Orzeł: Ostatni Patrol - Polski film wojenny

W filmie przedstawiono perypetie załogi Orła także po dotarciu do Anglii. Dowódca okrętu otrzymywał od Admiralicji brytyjskiej coraz śmielsze i bardziej niebezpieczne zadania.

W kwietniu 1940 roku okręt wyruszył z Rosyth w Szkocji na tajną, samotną misję wywiadowczą na wodach kontrolowanych przez Niemców. Film pokazuje jej dramatyczny przebieg, a także ogromne poświęcenie polskich marynarzy.

 • ORP Orzeł prowadził rozpoznanie zaminowanych wód u wybrzeży Niemiec.
 • Zbierał także informacje wywiadowcze na temat ruchów Kriegsmarine.

Była to misja pełna grozy i niebezpieczeństw, której załoga podjęła się jednak bez wahania, wykazując się wyjątkowym męstwem i ofiarnością.

Ucieczka przed wrogiem do Anglii

"Orzeł: Ostatni patrol" ukazuje dramatyczne dni we wrześniu 1939 roku, gdy w obliczu szybkiego postępu niemieckiej ofensywy, polski okręt otrzymał rozkaz przedarcia się do sojuszniczej Anglii.

Film pokazuje niebezpieczny rejs przez kontrolowane przez wroga wody i cieśniny duńskie. Uciekinierzy musieli stawiać czoło patrolującym okrętom i samolotom Luftwaffe. Szczęśliwie jednak zdołali dotrzeć do bazy w Rosyth 14 października 1939 roku.

Ciepłe przyjęcie przez Admiralicję

W filmie zostało ukazane serdeczne powitanie polskich marynarzy przez Brytyjczyków, którzy docenili ich odwagę i wysiłek. Choć wiadomość o upadku Polski była ogromnym ciosem, to nasi żołnierze na obcej ziemi czuli wsparcie od swoich nowych sojuszników.

Mimo bólu po stracie bliskich i kraju, polscy marynarze z odwagą i godnością podjęli dalszą walkę i służbę w Royal Navy.

Losy załogi po powrocie do kraju

Los był dla załogi ORP Orła okrutny. Po 10 miesiącach od opuszczenia Polski okręt zatonął na Morzu Północnym na skutek wybuchu własnej torpedy. Zginęła wówczas prawie cała polska załoga.

"Orzeł: Ostatni patrol" przedstawia dramat ostatnich chwil tych marynarzy. Ich śmierć była ogromną tragedią, lecz do końca pozostali wierni wartościom żołnierskiego etosu - godności, honorowi i bezgranicznemu poświęceniu dla ojczyzny.

Film kończy się wzruszającą sceną, gdy garstka ocalałych, po wielu perypetiach i tułaczce, finalnie powraca do wyzwolonej już Polski. Choć sami doświadczyli ogromu cierpienia, potrafili przetrwać i wrócić do ukochanego kraju.

Podsumowanie

Film "Orzeł: Ostatni patrol" to poruszająca i wciągająca opowieść o losach polskich marynarzy z okrętu podwodnego ORP Orzeł podczas II wojny światowej. Obraz, którego premiera miała miejsce w 2022 roku, przedstawia dramatyczne wydarzenia z września 1939 roku, kiedy w obliczu agresji Niemiec na Polskę, załoga Orła otrzymała rozkaz przerwania się do sojuszniczej Anglii.

Produkcja w reżyserii Jacka Eatona to przede wszystkim hołd dla polskich żołnierzy, którzy mimo tragedii jaka spotkała ich kraj, z honorem i poświęceniem kontynuowali walkę z wrogiem. Ukazuje ich odwagę oraz patriotyzm, a także trudną codzienność na tułaczych szlakach podczas wojny. Film oddaje sprawiedliwość bohaterom, o których niewiele się mówi w podręcznikach historii.

"Orzeł: Ostatni patrol" to opowieść o ludzkich dramatycznych wyborach dokonywanych w ekstremalnych sytuacjach wojennych. Pokazuje skomplikowaną rzeczywistość 1939 roku, gdy wielu Polaków musiało podjąć decyzję o kontynuowaniu walki poza granicami kraju. Film został doceniony przez krytyków i publiczność za wiarygodne oddanie realiów tamtych lat.

Obraz Jacka Eatona to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się historią polskiej marynarki wojennej oraz losami żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zarazem produkcja ta przemawia do każdego widza, który ceni sobie dobrze zrealizowane, wciągające kino wojenne oparte na prawdziwych wydarzeniach.

5 Podobnych Artykułów:

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Wańiek
Jacek Wańiek

Jako ekspert ds. technologii, moje teksty na licznikidarmowe.pl to praktyczne wskazówki dla osób zainteresowanych monitorowaniem danych. Dzielę się informacjami na temat darmowych narzędzi do analizy danych, programów statystycznych oraz sposobów na skuteczne wykorzystanie liczników online.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.