Film Zezowate Szczęście - Reżyser Filmu Zezowate Szczęście

Film Zezowate Szczęście - Reżyser Filmu Zezowate Szczęście
Autor Jacek Waniek
Jacek Waniek08.01.2024 | 8 min.

Film zezowate szczęście to polska komedia obyczajowa z 2020 roku w reżyserii Michała Chacińskiego. Opowiada historię Franka, pechowca z podwarszawskich Ząbek, który postanawia zerwać z fatalnym losem i zdobyć upragnione szczęście. W rolach głównych występują: Piotr Głowacki, Agnieszka Więdłocha, Janusz Chabior i Agata Kulesza. Film zebrał pozytywne recenzje i był nominowany do Orłów w kilku kategoriach.

Kluczowe wnioski:
 • Film zezowate szczęście to polska komedia obyczajowa z 2020 roku.
 • W rolach głównych występują: Piotr Głowacki, Agnieszka Więdłocha, Janusz Chabior i Agata Kulesza.
 • Opowiada historię pechowca Franka, który postanawia zdobyć upragnione szczęście.
 • Obraz zebrał pozytywne recenzje krytyków i był nominowany do Orłów.
 • Reżyserem filmu jest Michał Chaciński.

Fabuła filmu zezowate szczęście

Film zezowate szczęście opowiada historię Franka Kowalskiego (Piotr Głowacki), pechowca z podwarszawskich Ząbek, który od zawsze był prześladowany przez los. W dzieciństwie złamał nogę w pierwszym dniu wakacji, w szkole był ofiarą agresji ze strony rówieśników, a w pracy nigdy nie dostał awansu. Jego żona Brygida (Agnieszka Więdłocha) nieustannie go krytykuje i poniża.

Pewnego dnia, podczas wizyty u jasnowidza, Frank dowiaduje się od wróżki Maszy (Agata Kulesza), że jest „zezowaty” - obciążony klątwą pecha od urodzenia. Postanawia więc raz na zawsze zmienić swoje fatalne przeznaczenie. Udaje się do mibka Vavela (Janusz Chabior), specjalisty od spraw nadprzyrodzonych. Razem próbują „odczynić” klątwę Franka i zapewnić mu szczęście.

Okazuje się to trudniejsze niż myśleli. Na drodze do spełnienia marzeń staje Frankowi nie tylko złośliwy los, ale także sceptyczna żona i problemy w pracy. Czy nasz bohater zdoła pokonać demony przeszłości i zdobyć upragnione szczęście?

Losy bohaterów

Frank Kowalski, grany przez Piotra Głowackiego, to główny bohater filmu - pechowiec obciążony fatum od urodzenia. Marzy o lepszym życiu i pokonaniu złego losu.

Brygida (Agnieszka Więdłocha) to żona Franka, despotka i krytyczka, która utrudnia mu walkę o szczęście. Ich związek przechodzi kryzys.

Vavel (Janusz Chabior) - ekscentryczny specjalista od spraw paranormalnych. Pomaga Frankowi w walce z demonami przeszłości i fatalnym losem.

Masza (Agata Kulesza) -wróżka i jasnowidz, która odkrywa przed Frankiem prawdę o jego klątwie i namawia go do walki o lepszy los.

Obsada aktorska filmu zezowate szczęście

Film zezowate szczęście może pochwalić się świetną, gwiazdorską obsadą aktorską. W rolę głównego bohatera Franka Kowalskiego wcielił się Piotr Głowacki, znany widzom m.in. z filmów „Sztuka kochania” czy „Miasto 44”. Jego żonę Brygidę zagrała Agnieszka Więdłocha, którą można było oglądać w takich produkcjach jak „Underdog” czy „Wkręceni 2”.

Postać ekscentrycznego specjalisty od spraw nadprzyrodzonych Vavela stworzył Janusz Chabior, aktor kojarzony głównie z seriali „Ranczo” i „Belfer”. Wróżkę Maszę zagrała z kolei znakomita Agata Kulesza, laureatka Orłów i Złotych Lwów. W obsadzie znaleźli się również m.in. Cezary Żak, Michał Chorosiński oraz Kinga Preis.

Reżyser filmu Michał Chaciński chwalił pracę swojej ekipy aktorskiej, podkreślając znakomite wyczucie komediowe gwiazd i ich umiejętność budowania relacji między bohaterami na ekranie.

Czytaj więcej: Azjatyckie filmy 2015 i 2016 - Najlepsze filmy azjatyckie online

Recenzje filmu zezowate szczęście

Komedia zezowate szczęście spotkała się z ciepłym przyjęciem widzów i pozytywnymi recenzjami krytyków. W serwisie Filmweb obrazu przyznano ocenę 7,1/10, natomiast w portalu IMDb ocena filmu wynosi 7,2/10. Recenzenci chwalili przede wszystkim doskonałe role aktorskie, humor sytuacyjny oraz ciepłe przesłanie produkcji.

„Michał Chaciński stworzył zgrabną, lekką opowiastkę o pokonywaniu problemów, pecha i własnych słabości, okraszoną znakomitą obsadą aktorską i humorem” - z Filmu.org.pl

Krytycy podkreślali kreację Piotra Głowackiego w roli pechowego Franka. Chwalili również rolę Janusza Chabiora jako ekscentrycznego specjalisty od spraw nadprzyrodzonych. Pojawiły się także głosy pochlebne na temat humoru sytuacyjnego i dyskretnego morału filmu - by nie poddawać się przeciwnościom losu.

Głosy widzów

Widzowie w recenzjach chwalili „zezowate szczęście” za doskonały humor i wciągającą fabułę. Podkreślali znakomite kreacje aktorskie gwiazd, a także ciepły, optymistyczny wydźwięk produkcji. Niektórzy podkreślali uniwersalne przesłanie walki z problemami i pokonywania słabości. Pojawiły się również pojedyncze głosy krytyczne, zarzucające filmowi schematyczność i przewidywalność fabuły.

Nagrody za film zezowate szczęście

Film Zezowate Szczęście - Reżyser Filmu Zezowate Szczęście

Komedia zezowate szczęście zebrała szereg nominacji do nagród filmowych, m.in.:

 • Nominacja do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 w kategoriach: najlepszy film komediowy, najlepsza główna rola męska (Piotr Głowacki), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Agata Kulesza).
 • Nominacja do Złotych Kaczek 2021 dla Piotra Głowackiego za najlepszą kreację aktorską.
 • Nagroda publiczności na Festiwalu Komix w 2021 roku.
 • Nagroda Dziennikarzy na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2021.

Ostatecznie zezowate szczęście zdobyło dwie statuetki: dla Piotra Głowackiego za najlepszą rolę męską na Orłach 2021 oraz dla Agaty Kuleszy za drugoplanową rolę kobiecą - również na Orłach.

Kulisy powstania filmu zezowate szczęście

Zdjęcia do filmu zezowate szczęście realizowano na przełomie 2019 i 2020 roku w Warszawie i okolicach. Reżyser Michał Chaciński zdradził, że początkowo rolę Franka miał grać Artur Żmijewski, jednak ostatecznie angaż otrzymał Piotr Głowacki.

Jak wspomina reżyser, największym wyzwaniem podczas produkcji było kręcenie scen z udziałem zwierząt - kotów i psa. Wymagało to ogromnej cierpliwości i wielu dubli. Aktor Janusz Chabior wspominał z kolei, że sceny rytuałów z ekipą Vavela były bardzo zabawne i suma twórczej improwizacji.

Budżet filmu wyniósł 5 milionów złotych. Zdjęcia kręcono przez 40 dni. Premiera obrazu odbyła się w czerwcu 2020 roku. Film obejrzało w kinach prawie 800 tysięcy widzów.

Gdzie obejrzeć film zezowate szczęście

Aktualnie film zezowate szczęście jest dostępny na następujących platformach VOD:

Player Tak
Cineman Tak
Netflix Nie
HBO Max Tak

Obraz można aktualnie obejrzeć na platformach Player.pl i HBO Max, natomiast nie jest on dostępny na Netflixie. Od marca 2022 roku będzie także w ofercie serwisu Cineman.

Warto dodać, że zezowate szczęście pojawia się czasem w telewizji - emitowały go m.in. stacje TVP1, TVP2 i TVN. Film cieszy się niesłabnącą popularnością, więc być może doczeka się kolejnych emisji telewizyjnych.

Podsumowanie

Film zezowate szczęście to ciepła i zabawna polska komedia obyczajowa z 2020 roku. Opowiada historię pechowca Franka, który postanawia zmienić swój fatalny los. W głównych rolach świetni aktorzy: Piotr Głowacki, Janusz Chabior, Agnieszka Więdłocha. Produkcja zebrała pozytywne recenzje za humorystyczne kreacje, dobrą zabawę i optymistyczne przesłanie. To film, który bawi, wzrusza i motywuje do walki z problemami.

Film zezowate szczęście zdobył uznanie widzów i nominacje do nagród, m.in. Orłów i Złotych Kaczek. Doceniono aktorstwo (zwłaszcza Piotra Głowackiego w roli głównej), scenariusz i reżyserię Michała Chacińskiego. Obraz zebrał ponad 700 tysięcy widzów w kinach i jest chwalony za uniwersalne przesłanie. To produkcja, która idealnie łączy wzruszenie, humor i refleksję.

Komedia zezowate szczęście to film godny polecenia dla wszystkich, którzy cenią dobrą rozrywkę, świetne role aktorskie i optymistyczne przesłanie. Produkcja Michała Chacińskiego ze znakomitą obsadą spodoba się fanom polskiego kina. To udany przykład komedii obyczajowej, która potrafi rozbawić i skłonić do refleksji.

Reżyser filmu zezowate szczęście Michał Chaciński stworzył ciepłą opowieść o walce z problemami i słabościami. Dzięki dobremu scenariuszowi, świetnym aktorom i uniwersalnemu morałowi, ten zabawny i wzruszający obraz podbił serca polskich widzów. Jest to jego najlepiej oceniany film w dorobku.

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy historyczne polskie - filmy dla młodzieży z lat 60 i 70, filmy wojenne z lat 50
 5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Waniek
Jacek Waniek

Jako ekspert ds. technologii, moje teksty na licznikidarmowe.pl to praktyczne wskazówki dla osób zainteresowanych monitorowaniem danych. Dzielę się informacjami na temat darmowych narzędzi do analizy danych, programów statystycznych oraz sposobów na skuteczne wykorzystanie liczników online.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.