Filmy najwyżej oceniane - najlepsze filmy akcji

Filmy najwyżej oceniane - najlepsze filmy akcji
Autor Paweł Mańkowski
Paweł Mańkowski08.01.2024 | 9 min.

Filmy najwyżej oceniane to te produkcje, które zdobyły uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. W niniejszym artykule przyjrzymy się najlepszym filmom akcji w historii kina, które osiągnęły najwyższe noty i opinie. Dowiesz się, które tytuły warto zobaczyć, jakie elementy decydują o ich doskonałości i popularności oraz które gwiazdy błyszczą w głównych rolach.

Kluczowe wnioski:
 • Najlepsze filmy akcji łączą w sobie emocjonującą fabułę, świetne sceny walki i pościgów oraz charyzmatycznych bohaterów.
 • W rankingach widzów i krytyków królują takie tytuły jak "Leon zawodowiec", "Matrix", "Ojciec chrzestny" czy "Dzień Niepodległości".
 • Luc Besson, Quentin Tarantino, Christopher Nolan i Steven Spielberg to reżyserzy, których dzieła zachwycają akcją i tempem.
 • Bruce Willis, Keanu Reeves, Tom Cruise czy Harrison Ford to aktorzy kojarzeni z najlepszymi filmami sensacyjnymi.
 • Nowości z ostatnich lat również mają szansę dołączyć do kanonu najwybitniejszych filmów akcji w historii.

Filmy najwyżej oceniane - kinowe hity

Wśród filmów najwyżej ocenianych przez krytyków i widzów nie brakuje kinowych hitów, które na stałe wpisały się do kanonu kina. Są to produkcje, które łączą w sobie świetną, wciągającą fabułę, charyzmatycznych bohaterów oraz dynamiczną akcję i efekty specjalne na najwyższym poziomie. Do tej kategorii zaliczają się m.in. takie tytuły jak "Matrix" sióstr Wachowskich, "Leon zawodowiec" Luca Bessona czy "Dzień Niepodległości" Roland Emmericha.

Są to filmy, które przyciągnęły do kin miliony widzów na całym świecie i które zapisały się w historii X Muzy. Ich budżety sięgały dziesiątek a nawet setek milionów dolarów, a za kamerą stanęli najtuzi Hollywood.

Czynniki decydujące o sukcesie

Co zadecydowało więc o tym, że właśnie te tytuły na stałe wpisały się do kanonu kina akcji i sensacji? Przede wszystkim były to niebanalne scenariusze, wciągające od pierwszej do ostatniej minuty seansu. Nie bez znaczenia były również efekty specjalne - wiele z tych filmów wprowadzało zupełnie nową jakość pod względem CGI, co potęgowało wrażenia widzów.

Kolejnym ważnym aspektem była dobra obsada. W filmach tych występowali najwięksi gwiazdorzy Hollywood - Keanu Reeves, Will Smith, Bruce Willis czy Nicolas Cage. Ich charyzma i talent aktorski przyczyniły się z pewnością do wysokich ocen od krytyków i widowni.

Najlepsze filmy akcji wszech czasów

Mówiąc o najlepszych filmach akcji w historii, nie sposób nie wspomnieć o kilku tytułach, które uznawane są wręcz za arcydzieła tego gatunku. Zdecydowanie na czołowych miejscach plasują się tu m.in. klasyk gangsterski Francisa Forda Copolli "Ojciec Chrzestny" z 1972 roku oraz kunsztowny thriller sensacyjny "Heat" w reżyserii Michaela Manna z udziałem Roberta De Niro i Ala Pacino w rolach głównych.

Kolejne pozycje to m.in. genialny "Pulp Fiction" Quentina Tarantino, "Szklana pułapka" z Bruce'em Willisem, "Skazani na Shawshank" Franka Darabonta czy "Leon Zawodowiec" Luca Bessona z młodziutką wówczas Natalie Portman.

Wszystkie z wymienionych produkcji to prawdziwe perełki kina akcji z wciągającą fabułą, która trzyma w napięciu od deski do deski. Są to również filmy niepozbawione głębszych wartości i przesłania. Zachęcamy do (po)znania każdego z tych tytułów!

Najlepsze role gwiazd

W kontekście najwyżej ocenianych filmów akcji nie sposób nie wspomnieć również o aktorach, którzy swoimi kreacjami na zawsze wpisali się do historii kina. Obok wspomnianych już Pacino, De Niro i Willis warto wymienić takie nazwiska jak Tom Cruise, Mel Gibson, Harrison Ford, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger czy Clint Eastwood.

Są to prawdziwi weterani kina akcji, których role i kreacje aktorskie na zawsze pozostaną w pamięci widzów.

Ich charyzma, wdzięk i umiejętności Aktorskie sprawiły, że nawet przeciętne scenariusze zamieniali w kasowe hity. Do dziś ich dokonania stanowią punkt odniesienia dla wszystkich twórców i gwiazd kina akcji.

Czytaj więcej: 7 uczuć 2018 cały film online - pełzająca śmierć cały film

Nowości z najwyższymi ocenami widzów

Choć kino akcji ma już bogatą historię i plejadę kultowych hitów, wciąż pojawiają się nowe produkcje próbujące powalczyć o uznanie widzów i krytyków. W ostatnich latach na szczególną uwagę zasłużyły takie tytuły jak "John Wick" z Keanu Reevesem, "Atomic Blonde" z Charlize Theron czy "Baby Driver" Edgar Wrighta.

Są to dynamiczne i pełne energii filmy łączące wciągającą fabułę z perfekcyjnie zrealizowanymi scenami akcji i pościgów. Reżyserzy sięgnęli po sprawdzone schematy gatunku, dodając do nich jednak nutę świeżości i brawury. Dzięki temu zyskały uznanie zarówno starszych, jak i młodszych widzów, co potwierdzają wysokie oceny w branżowych mediach oraz portalach takich jak Filmweb czy IMDb.

Trudno na razie przesądzać, czy któraś z nowszych produkcji na stałe wpisze się do kanonu kina akcji obok takich klasyków jak "Matrix" czy "Szklana Pułapka". Niewątpliwie jednak mają ku temu spory potencjał, o czym świadczą wysokie noty i popularność wśród widzów.

Filmy z najlepszą obsadą aktorską

Filmy najwyżej oceniane - najlepsze filmy akcji

Jeśli chodzi o filmy akcji z najlepszą obsadą, to zdecydowanie palma pierwszeństwa należy się hitowi z 1995 roku zatytułowanemu "Grzechy ojca" / "Heat". W tej genialnej produkcji u boku siebie stanęli tacy tuzi aktorstwa jak Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight, Tom Sizemore, Diane Venora, Amy Brenneman, Ashley Judd i Natalie Portman.

Aktor Rola
Al Pacino Vincent Hanna
Robert De Niro Neil McCauley

Pozostałe filmy akcji z absolutną czołówką hollywoodzkich gwiazd to m.in. trylogia "Ojca Chrzestnego", "Pulp Fiction", "Leon Zawodowiec", "Wściekłe psy" czy "Szklana pułapka". W każdej z tych produkcji wystąpiło co najmniej kilku wybitnych aktorów z pierwszej linii.

Dzięki tak znakomitej obsadzie filmy te zyskiwały na jakości, a widzowie mogli podziwiać ulubione gwiazdy w najlepszych rolach ich kariery. To z pewnością jeden z najważniejszych czynników, które decydują o wysokich ocenach krytyków i odbiorców.

Najlepiej oceniane dramaty i thrillery

Wśród gatunków pokrewnych filmom akcji na wyróżnienie zasługują z pewnością dramaty sensacyjne i thrillery, w których emocje i napięcie osiągają zenit. Do najwyżej ocenianych przez krytyków i widzów produkcji tego typu należą m.in.:

 • "Milczenie owiec" - genialny dramat sensacyjny z Anthony Hopkinsem w roli psychopatycznego Hannibala Lectera.
 • "Pianista" Romana Polańskiego z wspaniałą kreacją Adrien Brody.
 • "Zaginiona dziewczyna" Davida Finchera z Benem Affleckiem w roli głównej.
 • "Werdykt" Sidneya Lumeta z Paulem Newmanem.
 • "Siedem" Davida Finchera z Morganem Freemanem i Bradem Pittem.

Są to filmy mistrzowsko budowane pod względem dramaturgii, operujące napięciem niczym mistrzowski thriller Hitchcocka. Choć brakuje w nich typowej akcji sensacyjnej, to i tak widzowie wychodzą z kina wyczerpani emocjonalnie. Gorąco polecamy każdy z tych tytułów!

Najchętniej oglądane komedie romantyczne

W zestawieniu filmów najwyżej ocenianych przez widzów i krytyków nie mogło zabraknąć również komedii romantycznych, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Do najchętniej oglądanych i najlepiej ocenianych produkcji tego gatunku zaliczyć można m.in. takie tytuły jak:

"Pretty Woman" z 1990 roku z Richard'em Gere i Julią Roberts. Jest to prawdziwy kamień milowy we współczesnym kinie romantycznym i jeden z najbardziej kasowych filmów w historii.

Kolejne pozycje to m.in. "Notting Hill" z 1999 r. z Hugh Grantem i Julią Roberts, "Sposób na teściową" z 2005 r. z Jennifer Lopez i Jane Fonda czy wreszcie "To właśnie miłość" z 2003 r. Zaliczany do świątecznej klasyki z udziałem Emmy Thompson, Alan Rickman i Colina Firtha.

Filmy te zebrały znakomite recenzje za sprawą ciekawej, wciągającej fabuły, doskonałej chemii między aktorami i ciepłego, optymistycznego przesłania. Stanowią znakomitą rozrywkę zarówno dla singli, jak i zakochanych par!

Podsumowanie

Przedstawione w artykule filmy akcji najlepiej oceniane przez krytyków i widzów to prawdziwe perełki gatunku, które na stałe zapisały się w historii kina. Produkcjom takim jak „Matrix”, „Leon zawodowiec” czy „Ojciec chrzestny” udało się połączyć świetną fabułę, charyzmatycznych bohaterów oraz dynamiczną akcję w jedną, spójną całość.

Kluczem do sukcesu tych filmów były również gwiazdorskie obsady złożone z największych talentów Hollywood oraz nowatorskie jak na owe czasy efekty specjalne. Dzięki połączeniu tych elementów filmy te zdobyły status kultowych hitów, do których chętnie wracają kolejne pokolenia widzów.

W podsumowaniu nie mogło zabraknąć również nowszych produkcji takich jak „John Wick”, „Atomic Blonde” czy „Baby Driver”, które pokazują, że gatunek filmu akcji wciąż się rozwija i jest w stanie zaskoczyć fanów. Choć trudno przewidzieć, czy któryś z tych tytułów dorówna klasykom, z całą pewnością mają ku temu spory potencjał.

Mamy nadzieję, że lektura niniejszego artykułu zachęciła do poznania lub ponownego obejrzenia najlepiej ocenianych filmów akcji w historii kina. Myślimy, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – niezależnie czy preferuje klasyczne kino gangsterskie, dynamiczne sensacje czy najnowsze hity akcji.

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy do obejrzenia - kultowe kino dla każdego
 5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Paweł Mańkowski
Paweł Mańkowski

Nazywam się Paweł i jestem programistą oraz pasjonatem nowych technologii. Na blogu dzielę się poradami z zakresu tworzenia oprogramowania oraz opisuję ciekawe projekty elektroniczne, które realizuję w wolnym czasie. Chciałbym zarażać czytelników entuzjazmem do programowania i pokazywać, że nowoczesne technologie mogą być fascynującą przygodą

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.