Filmy polskie lat 70, 80 i 90 - kultowe i sensacyjne

Filmy polskie lat 70, 80 i 90 - kultowe i sensacyjne
Autor Anna Walec
Anna Walec8 stycznia 2024 | 7 min

Filmy polskie lata 90 to złota era kina w naszym kraju. Wówczas powstało wiele kultowych produkcji - zarówno sensacyjnych, jak i komediowych - które do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Reżyserzy tacy jak Juliusz Machulski, Janusz Kijowski czy Marek Piestrak stworzyli prawdziwe perełki, bez których trudno wyobrazić sobie polską kinematografię.

Kluczowe wnioski:
  • Filmy z lat 90. odznaczają się niepowtarzalnym klimatem i specyficznym poczuciem humoru.
  • Wielu ówczesnych aktorów, jak Zdzisław Wardejn czy Cezary Pazura, na stałe wpisało się do kanonu polskiej kultury.
  • Kryminały z tamtych lat trzymają w napięciu do ostatniej chwili i zachwycają intrygującą fabułą.
  • Polskie produkcje okresu przełomu ustrojowego poruszały wiele problemów społecznych.
  • Filmy sprzed 30 lat do tej pory gromadzą przed telewizorami rzesze widzów.

Najlepsze filmy polskie z lat 90

Lata 90. to złoty okres polskiej kinematografii, który przyniósł mnóstwo kultowych produkcji. Wśród najlepszych filmów z tamtego dziesięciolecia zdecydowanie wyróżnia się komedia sensacyjna "Chłopaki nie płaczą" w reżyserii Olafa Lubaszenki. Film zebrał znakomite recenzje i do dziś ma rzesze oddanych fanów. W rolach głównych błysnęli Cezary Pazura, Agnieszka Włodarczyk oraz Zdzisław Wardejn.

Kolejnym filmem, który na stałe wpisał się do kanonu polskiej kinematografii, jest obraz "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Mroczny kryminał z elementami czarnego humoru do tej pory uznawany jest za jedną z najlepszych produkcji w historii polskiego kina. Niezwykłe kreacje aktorskie stworzyli między innymi Bogusław Linda, Marek Kondrat oraz Cezary Pazura.

Wśród najwyżej ocenianych obrazów dekady znajduje się również głośna ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk - "Prawiek i inne czasy" w reżyserii Jerzego Stuhra. Film zebrał chwalebne recenzje za rewelacyjną obsadę: Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos. Obraz był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Największe przeboje polskich reżyserów

Największe przeboje lat 90. zawdzięczamy kultowym twórcom filmowym. Niekwestionowanym liderem kina komercyjnego był Juliusz Machulski, który zrealizował wówczas takie hity jak "Kiler" czy "Kiler-ów 2-óch". Jego filmy wypełnione są czarnym humorem i inteligentnymi dialogami. Z kolei Janusz Zaorski odpowiadał za jedne z najlepszych obrazów dekady - "Prywatne śledztwa pocztylionera" oraz "Wilki".

Trudno nie wspomnieć również o dokonaniach Marka Piestraka, twórcy kultowej trylogii filmowej o przygodach Porucznika Borewicza: "Porucznik Borewicz", "Borewicz i Pankracy" oraz "Borewicz i final". Na osobne wyróżnienie zasługuje Marek Koterski, którego wizytówką stały się "Wszystko, co najważniejsze" oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" - jedne z najgłośniejszych polskich dramatów obyczajowych wszech czasów.

Juliusz Machulski "Kiler", "Kiler-ów 2-óch"
Janusz Zaorski "Prywatne śledztwa pocztylionera", "Wilki"
Marek Piestrak Trylogia o Poruczniku Borewiczu
Marek Koterski "Wszystko, co najważniejsze", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"

Kultowe polskie kryminały z lat 90

Lata 90. to złoty wiek polskich kryminałów. Gatunek zdobywał wówczas coraz większą popularność, dzięki czemu na ekranach pojawiło się mnóstwo świetnych produkcji sensacyjnych. Wśród najwybitniejszych obrazów z tamtego okresu wymienić należy:

  • "Psy" Władysława Pasikowskiego - mroczny kryminał o grupie policjantów walczących z mafią.
  • "Młode wilki" Jarosława Żamojdy - opowieść o policjantach z wydziału zabójstw ścigających seryjnego mordercę.
  • "Kiler" Juliusza Machulskiego - komedia sensacyjna o taksówkarzu przypadkowo uwikłanym w porachunki mafijne.

Filmy te charakteryzują się niebanalną, wciągającą fabułą i świetnymi rolami aktorskimi. Bez wątpienia na osobną pochwałę zasługują również: "Gniewko, syn rybaka" w reżyserii Janusza Kijowskiego oraz "Pożegnanie z Marią" Filipa Zylbera - kameralne kryminały z charakterystycznym klimatem lat 90.

Polskie kino sensacyjne tamtego okresu wyróżniało się ponadto specyficznym czarnym humorem, co dodatkowo przyciągało rzesze widzów. Dobrym tego przykładem jest film "Chłopaki nie płaczą", łączący w sobie wszystkie najlepsze cechy ówczesnych kryminałów.

Niezapomniane sceny z polskich filmów lat 90

Filmy z lat 90. obfitują w kultowe, na zawsze zapadające w pamięć sceny. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się finałowa sekwencja z "Psów" Pasikowskiego, kiedy to dochodzi do krwawej strzelaniny pomiędzy gangsterami. Inne pamiętne ujęcie to scena z komedii "Kiler", gdy główny bohater wskakuje przez okno na maskę samochodu. Znakomite kreacje aktorskie stworzyli również Zdzisław Wardejn i Janusz Gajos w dramacie "Wszystko, co najważniejsze".

Polskie kino lat 90. to prawdziwa kopalnia genialnych, porywających scen, które na zawsze pozostają w pamięci widzów.

Nie da się także zapomnieć o kultowej już scenie z "Kilera-ów 2-óch", gdy gangster o pseudonimie Cyklop wyskakuje z tortu urodzinowego. To jeden z najzabawniejszych momentów w historii rodzimej kinematografii. Ponadto wiele osób ciepło wspomina również wspólny taniec Zbyszka Cybulskiego i Hanki Mostowiak w filmie "Mowa ptaków".

Czytaj więcej: Plakat Antygona - Najlepsza Dekoracja Do Salonu

Polskie filmy lat 90 warte obejrzenia

Lata 90. obfitowały w produkcje, do których chętnie wraca się po latach. Oprócz wielokrotnie już wymienionych hitów, takich jak "Psy", "Chłopaki nie płaczą" czy "Kiler", godne polecenia są również inne filmy.

Z pewnością warto nadrobić takie obrazy, jak: "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego - genialna komedia obyczajowa z Cezarym Pazurą; "Słodko gorzki" Magdaleny Łazarkiewicz - poruszający melodramat z Krystyną Jandą; a także "Zawrócony" Krzysztofa Langa - oryginalny kryminał z Janem Nowickim.

Spodobać mogą się również fani komedii romantycznych. Dla nich polecamy takie tytuły, jak: "Nic do oclenia" Radosława Piwowarskiego z Mają Ostaszewską oraz "Jlubam cię, kocham cię" Ryszarda Zatorskiego z Grażyną Szapołowską i Cezarym Żakiem.

Oprócz filmów fabularnych, swoje miejsce w historii polskiego kina na zawsze zagwarantowały sobie również nieśmiertelne seriale takie jak: "07 zgłoś się", "Czterdziestolatek" oraz kultowy już "Złotopolscy". Te produkcje również warto znać i pamiętać.

Podsumowanie

Filmy polskie lat 70, 80 i 90 - kultowe i sensacyjne

Filmy polskie lata 70, 80 i 90 to prawdziwe perełki rodzimej kinematografii, które na zawsze wpisały się do kanonu polskiej kultury. Szczególnie dekada lat 90. okazała się niezwykle płodna, jeśli chodzi o powstawanie kultowych obrazów fabularnych. Prym wiódł wówczas Juliusz Machulski ze swymi kasowymi hitami sensacyjnymi takimi jak "Kiler" czy "Kiler-ów 2-óch". Obok niego za najlepsze produkcje tamtych lat odpowiadali również tacy twórcy, jak Pasikowski, Zaorski, Koterski czy Piestrak.

W filmach z lat 90. błyszczała plejada wybitnych aktorów, którzy dzięki kreacjom w takich obrazach, jak "Psy", "Chłopaki nie płaczą" czy "Nic śmiesznego" na zawsze wpisali się do historii polskiego kina. Ponadto wiele produkcji sensacyjnych i kryminalnych z tamtego okresu do dziś uznawanych jest za niedościgniony wzór gatunku. Nie da się również zapomnieć o kultowych, porywających scenach z najgłośniejszych filmów dekady.

Oprócz arcydzieł fabularnych, lata 80. i 90. to także złota era seriali telewizyjnych, które bez reszty zawładnęły widownią i zyskały status produkcji kultowych. "Czterdziestolatek", "07 zgłoś się" czy "Złotopolscy" to tylko wybrane tytuły, do których wiele osób tęskni do dzisiaj. Ponadto powstawało wówczas mnóstwo filmów familijnych i bajek adresowanych do najmłodszych widzów. Wspomnieniem dzieciństwa dla wielu pokoleń pozostają "Akademia Pana Kleksa" czy "Opowieści z Narnii".

Podsumowując - filmy polskie lat 70, 80 i 90 tworzą niezwykle barwną i różnorodną mozaikę, stanowiącą fundament współczesnej kinematografii. Nie sposób wyobrazić sobie dorobku rodzimego kina bez tych nieśmiertelnych już klasyków - wyjątkowych pod każdym względem.

5 Podobnych Artykułów

  1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
  2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
  3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
  4. Filmy amerykańskie z lat 90: najlepsze filmy akcji
  5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Anna Walec
Anna Walec

Jestem Anna, programistka i analityk danych. Na co dzień pracuję z dużymi zbiorami danych, wykorzystując zaawansowane narzędzia i języki programowania takie jak Python czy R. Interesuje mnie uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Chcę pokazywać, jak nowoczesne technologie mogą wspierać różne dziedziny gospodarki i nauki przy odpowiedzialnym wykorzystaniu danych.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły