Najlepsze filmy wszechczasów - lista filmów obyczajowych i nie tylko

Najlepsze filmy wszechczasów - lista filmów obyczajowych i nie tylko
Autor Marta Hanek
Marta Hanek08.01.2024 | 9 min.

Filmy wszechczasów to te produkcje filmowe, które na zawsze zapisały się w historii kina i w pamięci widzów. To filmy, do których wracamy po latach i które wciąż potrafią nas wzruszyć oraz bawić. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu nasz subiektywny wybór najlepszych filmów wszechczasów z gatunku obyczajowego oraz innych popularnych gatunków filmowych.

Kluczowe wnioski:
 • Przedstawiamy zestawienie wybitnych filmów obyczajowych, które zmieniły historię kina.
 • Omawiamy również kultowe produkcje z gatunku dramatu, komedii, thrillera, sci-fi oraz westernu.
 • Podpowiadamy, które filmy koniecznie trzeba zobaczyć, by zrozumieć historię kina.
 • Dajemy subiektywne rekomendacje tytułów, które naszym zdaniem zasługują na miano najlepszych filmów wszechczasów.
 • Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się własnymi typami na niezapomniane produkcje filmowe.

Najlepsze filmy obyczajowe wszechczasów

Wśród najwybitniejszych filmów w historii kina, szczególne miejsce zajmują produkcje obyczajowe. To właśnie one najczęściej poruszają uniwersalne tematy, z którymi widz może się utożsamić. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych filmów obyczajowych wszechczasów, które na zawsze wpisały się do kanonu światowego kina.

Klasyka gatunku

Bezsprzecznie do największych arcydzieł gatunku obyczajowego należą takie tytuły, jak "Obywatel Kane" Orsona Wellesa z 1941 r., uznawany przez wielu krytyków za najlepszy film w historii. Choć od jego premiery minęło już ponad 80 lat, wciąż zachwyca innowacyjną formą i niezwykle aktualnym przesłaniem. Kolejnym nieśmiertelnym obrazem jest "Casablanca" z 1942 r. w reżyserii Michaela Curtiza z legendarną parą Humphrey Bogart i Ingrid Bergman. Film ten przeszedł do historii kina dzięki wspaniałej historii miłosnej osadzonej w realiach II wojny światowej.

Nie sposób nie wymienić również arcydzieł włoskiego neorealizmu z pierwszej połowy XX wieku. Wśród nich na plan pierwszy wybija się "Rzym, miasto otwarte" Roberto Rosselliniego z 1945 roku, pokazujący heroizm zwykłych Włochów podczas niemieckiej okupacji. Z kolei "Złodzieje rowerów" Vittoria De Siki z 1948 roku to wzruszająca opowieść o młodym chłopcu wychowującym się na powojennych ruinach Rzymu.

Współczesne arcydzieła

Wśród najwybitniejszych filmów obyczajowych drugiej połowy XX i początku XXI wieku na plan pierwszy wysuwa się z pewnością hollywoodzka produkcja "Forrest Gump" w reżyserii Roberta Zemeckisa z 1994 r. Zdobywca aż 6 Oscarów opowiada barwną i wzruszającą historię tytułowego bohatera, którego losy przecinają się z najważniejszymi wydarzeniami najnowszej historii USA.

Kolejnym wybitnym i ponadczasowym obrazem okazał się "Pianista" Romana Polańskiego z 2002 roku, oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana. Reżyser mistrzowsko ukazał tragedię Żydów podczas II wojny światowej, zdobywając za ten film Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes oraz 3 Oscary.

Kultowe dramaty w historii kina światowego

Oprócz wspaniałych filmów obyczajowych, do kanonu arcydzieł wszechczasów na stałe wpisały się również wybitne dramaty filmowe. Te produkcje cechuje ogromne napięcie fabularne, poruszenie ważkich problemów społecznych oraz niezwykle przejmujące sceny.

"Taksówkarz" i "Ojciec Chrzestny"

Bez wątpienia do najsłynniejszych dramatów w dziejach kina należą dzieła Martina Scorsese z udziałem Roberta De Niro. Przede wszystkim mowa o kultowym już dziś "Taksówkarzu" z 1976 r., przedstawiającym historię wietnamskiego weterana cierpiącego na bezsenność i uzależnionego od przemocy. Podobnie ciężką atmosferą tchnie gangsterski dramat "Chłopcy z ferajny" z 1990 r. o dwóch przyjaciołach wplątanych w szemrane interesy mafii.

Nie można też nie wspomnieć o arcydziele Francisa Forda Coppoli "Ojciec chrzestny" z 1972 roku z Marlonem Brando w roli głównej. Film ten uznawany jest za jedną z najwybitniejszych sag mafijnych w historii kina, która z mistrzostwem ukazuje mechanizmy przemocy oraz walki o władzę w świecie zorganizowanej przestępczości.

Czytaj więcej: 7 uczuć 2018 cały film online - pełzająca śmierć cały film

Niezapomniane komedie w dziejach filmów

Filmy komediowe od zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród widzów. Nic dziwnego, wszak dobrej jakości humor potrafi poprawić każdemu nastrój i oderwać od codziennych trosk. Dlatego na liście największych przebojów historii kina nie brakuje tytułów komediowych. Oto nasz wybór 5 kultowych komedii wszechczasów, które do dziś bawią miliony fanów na całym świecie.

Śmiech to zdrowie - dobrze wyreżyserowana komedia potrafi poprawić humor i samopoczucie na długie godziny.

Najzabawniejsze scenariusze

Bezapelacyjnie królową gatunku jest legendarna już "Gorączka sobotniej nocy" Johna Travolty z 1977 r. Pełna dynamicznych ujęć tanecznych i zabawnych dialogów historia młodego przystojniaka z brooklińskiej dzielnicy Bay Ridge na zawsze wpisała się do kanonu najlepszych musicali w dziejach. Z kolei genialny Duńczyk Carl Th. Dreyer stworzył w 1952 roku czarną komedię obyczajową "Pani prezesowa", która do dziś uznawana jest za jeden z najśmieszniejszych obrazów w historii kina europejskiego.

Wśród współczesnych produkcji, komedia sensacyjna Guya Ritchiego "Porachunki" z 2000 r. ze świetną obsadą w postaci Brada Pitta, Benicio Del Toro oraz Dennis'a Fariny na zawsze przeszła do klasyki zabawnych i dynamicznych filmów sensacyjnych. Zgoła innym gatunkiem, acz równie komediowym, jest natomiast czarna satyra społeczna Michaela Haneke "Kadry" z 2012 roku z Jeanem-Louis Trintignantem w roli głównej. Film w znakomity i inteligentny sposób obnaża mechanizmy władzy medialnej i hipokryzję świata polityki.

Wspaniałe thrillery wśród filmów wszechczasów

Najlepsze filmy wszechczasów - lista filmów obyczajowych i nie tylko

Filmy z gatunku thriller od lat przyciągają przed ekran rzesze widzów. Nic dziwnego - mroczny klimat, zagadkowa fabuła i wartka akcja potrafią zapewnić świetną rozrywkę na najwyższym poziomie. Poniżej przedstawiamy zestawienie 5 niezapomnianych thrillerów w historii kina, które koniecznie trzeba znać.

Psychoza (1960) Zaginiony (1956)
Milczenie owiec (1991) Siedem (1995)
Memento (2000)

Na pierwszym miejscu musi znaleźć się "Psychoza" Alfreda Hitchcocka z 1960 roku z Anthony'm Perkinsem w roli głównej. To właśnie ten obraz uznawany jest przez wielu krytyków i widzów za najlepszy thriller w historii kina. Z kolei genialny "Zaginiony" tegoż samego reżysera to prawdziwa perła gatunku z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku.

Jeśli chodzi o filmy z ostatnich dekad, to na wyróżnienie z całą pewnością zasługuje mroczny "Milczenie owiec" Jonathana Demme z 1991 r. z niezwykle kreacją Anthony'ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera. Co więcej, świetną jazdę bez trzymanki zapewnia także dynamiczny "Siedem" Davida Finchera z 1995 roku z Bradem Pittem i Morganem Freemanem w rolach głównych. Wreszcie, jako ostatni tytuł w naszym zestawieniu, polecamy niebanalne arcydzieło Christophera Nolana "Memento" z 2000 r., które zachwyca innowacyjną narracją i znakomitą rolą Guya Pearce'a.

Wybitne filmy sci-fi wśród produkcji wszystkich czasów

Kolejnym niezwykle popularnym i lubianym przez widzów gatunkiem filmowym jest kino science-fiction. To właśnie w tych produkcjach twórcy mogą dać upust swojej wyobraźni i snuć śmiałe futurologiczne wizje. Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie 5 najważniejszych filmów sci-fi w historii, które wywarły ogromny wpływ zarówno na rozwój tego gatunku, jak i na całą kinematografię.

 • Metropolis (1927)
 • 2001: Odyseja kosmiczna (1968)
 • Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (1977)
 • Matrix (1999)
 • Incepcja (2010)

Bez wątpienia do najważniejszych filmów w dziejach kina science-fiction należy niemieckie arcydzieło Fritza Langa "Metropolis" z 1927 r. To właśnie ten obraz zrewolucjonizował ówczesną kinematografię i cinema wiele nowatorskich rozwiązań filmowych. Równie przełomowe okazało się monumentalne dzieło Stanleya Kubricka z 1968 r. - "2001: Odyseja kosmiczna", które na dobre wpisało się do kanonu arcydzieł sf.

Idąc dalej, nie sposób nie wymienić pierwszego filmu z kultowej sagi Gwiezdnych Wojen, czyli "Nowej nadziei" George'a Lucasa z 1977 r., który zachwycił widzów na całym świecie innowacyjnymi jak na tamte czasy efektami specjalnymi. Z kolei przełomowe "Matrix" braci Wachowskich z 1999 roku wprowadziło modę na filmy o rzeczywistości wirtualnej i symulacji komputerowej. Na koniec wspomnijmy o niezwykle pomysłowym hicie Christophera Nolana z 2010 r. "Incepcja", będącym inteligentnym łączeniem konwencji filmu akcji z elementami science-fiction.

Genialne westerny wśród najlepszych filmów historii

Western od lat uznawany jest za jeden z najbardziej amerykańskich gatunków filmowych. Nic więc dziwnego, że wśród najwybitniejszych obrazów w dziejach kina znajdziemy też kilka westernowych arcydzieł. Przedstawiamy zestawienie 5 kultowych filmów z Dzikiego Zachodu, które na zawsze przeszły do historii światowej kinematografii.

Hopalong Cassidy (1935) Rzeka Czerwona (1948)
Dwunastu gniewnych ludzi (1957) Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (1968)
Taneczny wśród wilków (1990)

Bez wątpienia jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych westernów w historii pozostaje "Hopalong Cassidy" z 1935 r. w reżyserii Charlesa Bartona. To właśnie ten film zrewolucjonizował ówczesny przemysł filmowy i zapoczątkował erę kolorowych westernów. Niemniej znaczący okazał się obraz "Rzeka Czerwona"

Podsumowanie

W niniejszym artykule przybliżyliśmy czytelnikom subiektywny wybór najlepszych filmów wszechczasów, koncentrując się przede wszystkim na gatunku filmów obyczajowych. Przedstawiliśmy zarówno klasyczne arcydzieła kina, jak i współczesne produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu najwybitniejszych obrazów w historii.

Nie zabrakło również omówienia kultowych już dramatów, komedii, thrillerów, filmów sci-fi oraz westernów. Staraliśmy się wskazać te tytuły z poszczególnych gatunków, które wywarły ogromny wpływ na rozwój kinematografii i do dziś gromadzą rzesze wielbicieli na całym świecie.

Mamy nadzieję, że nasze subiektywne zestawienie 10 najlepszych filmów wszechczasów oraz przegląd najciekawszych produkcji w historii kina przypadnie Państwu do gustu i zachęci do obejrzenia wybranych tytułów. Być może odkryjecie na nowo niezwykłe, kultowe filmy, do których z przyjemnością będziecie wracać.

Zapraszamy do podzielenia się własnymi typami na najlepsze filmy wszechczasów oraz pozostawienia komentarza pod artykułem. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych propozycji i rankingów wybitnych produkcji filmowych, które zmieniły oblicze kina na zawsze. Miłej lektury!

5 Podobnych Artykułów

 1. 5 smaków festiwal - najlepsze wydarzenie kulinarne
 2. Diabeł 1972 - film klasyka grozy, diabły 1971
 3. Cicha Dziewczyna Seanse Filmowe
 4. Filmy do obejrzenia - kultowe kino dla każdego
 5. Film Kurosawy – Oscarowy Film Japońskiego Reżysera
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Hanek
Marta Hanek

Nazywam się Marta i jestem pasjonatką nowych technologii. Na moim blogu dzielę się wiedzą na temat automatyzacji procesów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. Chcę w przystępny sposób tłumaczyć zawiłości nowoczesnych rozwiązań technologicznych i pokazywać, jak mogą ułatwiać życie. Wierzę, że innowacje poprawią jakość życia, jeśli będziemy podejmować mądre decyzje co do ich wykorzystania.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyRecenzja filmu Chłopi oraz Boże Ciało

Recenzja filmu Chłopi Xawerego Żuławskiego - ekranizacji klasycznej powieści Władysława Reymonta. Analiza fabuły, obsady, reżyserii i porównanie z literackim pierwowzorem. Nie zabraknie również omówienia głośnego filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy.